Suze na vratima vrtića:Razumevanje dečjeg plača pri razdvajanju

“Mamaaaa, nemoj da ideš!” – ova rečenica, često praćena suzama i držanjem za tvoju nogavicu, sigurno ti je poznata ako si ovih dana počela da dovodiš svakodnevno svoje dete u vrtić. Jutarnji rastanak ume da bude izrazito emotivan trenutak koji u tebi može izazvati nesigurnost, pokrenuti osećaj krivice i brojna pitanja. Da li tvoje dete pati? Da li je uopšte trebalo da krene u vrtić? Da li radiš nešto pogrešno?

Iako ti sigurno nije lako da čuješ svoje dete kako plače prilikom rastanka, dečji plač pri razdvajanju prvih dana, u suštini, predstavlja zdrav znak duboke emocionalne povezanosti između tebe i tvog deteta. On govori jednu važnu stvar: tvoje dete je razvilo snažan, siguran osećaj privrženosti prema tebi.

Privrženost je prirodna emocionalna veza, odnos koji dete razvija sa svojim primarnim starateljem (najčešće majkom). Ova veza je biološki programirana i služi kao temelj detetovog zdravog razvoja. Kada tvoje dete plače pri rastanku, ono zapravo pokazuje da ti za njega predstavljaš važan “sigurni centar” u svetu.


Šta se dešava u svetu tvog deteta – zašto plače na rastanku u početku?

Razloga je puno koje treba imati u vidu, posebno u zavisnosti od uzrasta u kojem dete krene u kolektiv kao i prethodnih iskustava odvajanja (ako ih je bilo).

Evo samo nekoliko, da ti ih približim.

  • Mlađa deca upravo razvijaju snažan osećaj privrženosti prema roditeljima, posebno majci. Uzrast od oko godinu i po dana naročito prati i pojava straha od odvajanja (separacione anksioznosti) – prirodne faze u kojoj će dete pokazivati snažnu uznemirenost pri razdvajanju. 
  • Malo dete još uvek razvija pojam o stalnosti objekta – razumevanje da stvari i ljudi postoje čak i kada ih ono ne vidi. Za njega, tvoj odlazak može izazvati strah, krizu: “Ako je ne vidim, da li će se vratiti? Kada? Kako da budem siguran/sigurna?”
  • Dete može doživeti razdvajanje kao napuštanje, ostavljanje posebno ako je suviše malo da razume da je to privremeno stanje i da će roditelji doći po njega. 
  • Pokazuje razvijenu svest o razdvojenosti od majke i izražava zdrave emocije u trenutku razdvajanja (umesto da ih potiskuje)
  • Njegov mozak još uvek nema sposobnost da razume koncept vremena. “Vratiću se za pola sata” za malo dete predstavlja apstraktan i nerazumljiv pojam, posebno u novom okruženju sa novim ljudima.
  • Vrtić predstavlja potpuno novo okruženje sa drugačijim zvukovima, mirisima, prostorom i rutinama. Ova nepoznata situacija može biti stresna za dete u početku.
  • Ono se može osećati nesigurno u novom okruženju sa nepoznatim ljudima. Vaspitači i druga deca su u početku strani (dok ih malo ne upozna), što može izazvati socijalnu anksioznost.
  • Osestljivost na tvoje emocionalno stanje. Ako i ti osećaš grč, nesigurnost, strah, anksioznost na prijemu, dete to stanje “upija” i reflektuje kroz sopstvenu uznemirenost.
  • Boravkom u grupi dete ima manje kontrole nad svojom okolinom nego kod kuće. Ovo može izazvati osećaj nemoći u početku i pojačati plač.
  • Prelazak sa kućnog na vrtićki ritam može narušiti detetovu predvidljivost dana, što dodatno može uticati na stres itd.


    U svakom slučaju, ono što je važno da razumeš kada su u pitanju suze prilikom razdvajanja jeste da:


  • Plač prilikom razdvajanja predstavlja prirodan i zdrav znak razvoja, a ne znak “razmaženog”, “besnog” ili “problematičnog” deteta;
  • Pokazivanje zdravog protesta, tuge pri razdvajanju – plač i traženje mame predstavlja prirodnu reakciju deteta koja pokazuje zdravu povezanost;
  • Detetova uznemirenost (ukoliko se postavi dobar “most” neposredno pre i nakon razdvajanja) traje najčešće kratko, nakon što roditelji odu; 


    Iskusni vaspitači potvrđuju da se, tokom perioda prilagođavanja, većina dece, zapravo, relativno brzo umiri i prestane da plače ubrzo nakon majčinog odlaska. Takođe, da deca koja plaču pri razdvajanju istovremeno pokazuju i sposobnost povezivanja, uključivanja u igru, prihvatanja vrtićkih aktivnosti, nakon što se uz njihovo prisustvo regulišu i smire. A to je značajno da imaš u vidu.

Ukoliko želiš da saznaš koji postupci olakšavaju jutarnje razdvajanje, evo jednog teksta na tu temu.

Ukoliko primećuješ da u periodu prilagođavanja dete pokazuje snažne reakcije čiji intenzitet i frekvencija ne opadaju (plač traje dugo, počinje značajno pre ulaska i ne prestaje ubrzo nakon tvog odlaska, prisutne su i druge fizičke reakcije) ovde možeš zakazati individualnu konsultaciju da vidimo šta se dešava i šta može da pomogne.