Kako DODIR pomaže u ADAPTACIJI na jasle/vrtić?

Gostovanje i razgovor sa Tamarom Dragović, instruktorkom IAIM masaže za bebe, instruktorkom masaže za decu po programu MISP i Relax Kids trenerom. Snimak možeš poslušati ovde, a Tamarin rad pratiti ovde.

Teme o kojima je bilo reči su:

u kojim sve aspektima dodir kao ključni aspekt socijalnog, emocionalnog i fizičkog razvoja deteta može da pomogne kada je u pitanju posebno izazovan period za dete, kao što je prilagođavanje na boravak u jaslama ili vrtiću?

  1. Povezivanje i sigurnost

    Fizički kontakt, poput masaže, maženja ili zagrljaja, pruža osećaj sigurnosti i podrške. Kada se dete oseća sigurno, lakše se prilagođava novom okruženju. Dodir umiruje nervni sistem i smanjuje stres. Mozak najbolje prepoznaje stimulaciju i sigurnost putem blagotvornog dodira.

  2. Smanjivanje stresa

    Dodir može smanjiti nivo stresa i anksioznosti. Poznati mirisi i dodiri mogu umanjiti osećaj nelagode i pomoći detetu da se oseća opuštenije u novom okruženju.

  3. Jačanje imuniteta

    Blagotvorni dodir podiže nivo OKSITOCINA, njega poznajemo kao hormon zaljubljenosti ipak on je hormon koji se zove OPUSTI SE I VARI, što poboljšava stanje u crevima a od stanja u crevima zavisi naš imunitet.
  4. Razvoj senzorne percepcije

    Dodir igra ključnu ulogu u razvoju senzorne percepcije. Deca koja istražuju svet kroz dodir razvijaju bolje razumevanje svojih okruženja i jačaju svoje motorne veštine.
  5. Podsticanje emocionalnog razvoja

    Fizički kontakt može pomoći u razvoju emocionalne regulacije. Deca koja dobijaju dovoljno fizičke pažnje i dodira često imaju bolju sposobnost da prepoznaju i upravljaju svojim emocijama.

+ primer masaže koju možeš primenjivati u ovom periodu.