Moje ime je Sanja Rista Popić.
Živim i radim u Novom Sadu. Supruga sam, mama tri devojčice (sada već tinejdžerke :)), ćerka i sestra.
Po profesiji sam diplomirani pedagog, interdiciplinarni stručnjak u oblasti transformacije konflikata – Master.
Najduže profesionalno iskustvo u trajanju od deset godina stekla sam kao stručna saradnica, kasnije i viša stručna saradnica za zaštitu prava deteta u instituciji Pokrajinskog ombudsmana u Novom Sadu (2004-2014).
Od 2015. sam osnivačica, vlasnica i direktorka Parentis d.o.o – preduzeća za edukaciju i stručnu podršku roditeljima dece ranog uzrasta.
U poslednje dve godine moj rad je posebno posvećen edukativnoj i savetodavnoj podršci majkama pred polazak deteta u kolektiv (jaslice ili vrtić), kroz kreiranje različitih vidova edukacija i individualne podrške u periodu tranzicije.
Glavni motiv za ovaj domen rada je lično osvešćivanje i prorada traumatskih iskustava separacije iz perioda svog polaska u jaslice u uzrastu od 11 meseci (kroz pohađanje 4+ godine programa RAR i OR u okviru IPD Centra).
Drugi, ne manje bitan motiv je uočavanje nedostatka uvremenjene sistemske stručne psihološko-pedagoške podrške roditeljima kroz kontinuiran rad sa roditeljima, pre i tokom ovog perioda, a unutar vaspitno-obrazovnog sistema.
Uverenja na kojima se zasniva:
- Verujem da se temelji zdrave ličnosti, bazičan osećaj sigurnosti i poverenja prema svetu radi u prvim godinama života.
- Verujem da je prve tri godine života najintenzivniji i najsenzitivniji period razvoja, koji nas određuje.
- Verujem da rana iskustva odvajanja deteta od majke pri polasku deteta u jaslice i vrtić (ali i u okviru drugih institucionalnih okvira kao što su porodilišta, zdravstvene ustanove, bolnice..) značajno utiču na formiranje emocionalnih obrazaca deteta u odnosu na primarne potrebe, emocionalne potrebe, separaciju, odnos prema telu i telesnim granicama, osećaj bezbednosti tokom promena, doživljaj svoje pozicije, osećaja moćnosti i poverenja u odnosu na autoritet, u budućnosti.
- Verujem da je emocionalno stanje i blagovremena, dobra priprema majke (roditelja) pred polazak deteta u jaslice i vrtić značajan faktor za tok procesa privikavanja.
- Verujem da prisustvo i boravak roditelja prvih dana ne otežava već naprotiv, olakšava proces tranzicije jer detetu pruža mogućnost da upoznaje novo okruženje uz osobu koju poznaje, za koju je emocionalno vezano.
- Verujem da su medicinske sestre vaspiačice, vaspitačice/i prva linija podrške detetu (i roditeljima) u susretu sa ovom velikom životnom promenom.
- Verujem da je otvorena komunikacija, kontinuirana obostrana saradnja i uspostavljanje partnerskog odnosa sa predškolskom ustanovom presudan faktor za uspostavljanje odnosa sigurnosti i poverenja od strane roditelja, pa samim tim i toka procesa privikavanja deteta na boravak u kolektivu.
- Verujem da svako dete ima pravo da se oseća sigurno tokom procesa privikavanja, da se poštuje i uvažava njegov individualni tempo.
- Verujem da proces adaptacije ne sme da bude traumatično iskustvo, kako za dete tako i za majku;
Ostale aktivnosti i angažman:
2023. Organizatorka prve velike godišnje konferencije za roditelje u Novom Sadu “Roditeljstvo budućnosti”
Od 2019. Predsednica Pedagoškog društva Vojvodine, u drugom mandatu.
Više o profesionalnom iskustvu i kontekstu rada (deo obuka koje sam pohađala) možeš pronaći i na mom LinkedIn profilu.