Zašto je važno da dete u periodu privikavanja nosi sa sobom lični predmet i omiljenu igračku od kuće?
U periodu privikavanja lični predmeti koje dete ponese sa sobom od kuće na putu do jaslica/vrtića i sa kojima ulazi u sobu prvih dana igraju veliku ulogu. Posebno ukoliko je dete jaslenog uzrasta i ubrzo po polasku u kolektiv ostaje i na spavanju.
Primarni smisao nošenja ovih predmeta koje zovemo tranzicionim, prelaznim objektima jeste pružanje osećaja sigurnosti, topline, stvaranje i održavanje veze između svog, poznatog doma i novog, nepoznatog okruženja.
Pored ovih, u periodu privikavanja posebno značajno mesto dobijaju i predmeti koji će imati sličnu, ali za nijansu nešto drugačiju ulogu. Ovi predmeti dominantno služe u svrhu umirivanja i emocionalne regulacije onda kada je dete uznemireno. To su predmeti utehe.
Zašto je važno da predmeti utehe budu blizu, na dohvat ruke, lako dostupni sve vreme?
Zato što njihov poznati miris dete momentalno opušta, umiruje, asocira na dom, a posebno na majku – ukoliko je to neki njen lični predmet.
Zbog toga, dozvoli detetu da na putu do jaslica/vrtića, bilo da ideš peške ili nekim prevoznim sredstvom nosi predmete od kuće. Neka se oni nađu u kolicima, autu, autobusu, rancu, neka ih dete unese sa sobom. Ona će mu puno pomoći da lakše prebrodi promenu okruženja i neprijatnog emocionalnog stanja koje ga u ustanovi može zateći.
Lični predmeti mogu biti bilo koji koje dete voli, često drži u ruci i nosi sa sobom: flašica, cucla, mašnica, autić, omiljena igračka…
Predmeti od kuće – možete poneti bilo šta od kuće što je bezbedno. Predmet koji dete voli, koji pruža neki specijalan ali ne suviše glasan zvuk ili koja privlači njegovu posebnu pažnju. Na primer – neki veseli magnetić sa frižidera, šareni pokrivač, loptica, neki “ključići” koji zveckaju, igračkica koja se uvek vrati u prvobitan položaj (gumena loptica, zvezda ili neka životinjca koja može da se povlači ili “stiska”), slikovnica itd.
Predmeti utehe: oni koji na dodir imaju mekanu teksturu, koje dete može da zagrli, drži u ruci, koji omugućavaju ritmično ponavljanje radnji – mekano ćebence, platnena pelena, jastučić, plišana igračka (meda, zeka, lavić, majmunče …), predmeti koji se pritiskaju, stiskaju, “izvlače” i vraćaju u prvobitan položaj..
Tvoji lični predmeti koji mirišu na tebe: marama, mekana gumica za kosu, majica, jastuče…
______
Prelazni objekti, predmeti utehe, lični predmeti (tvoji pogotovo), predmeti koje grade vezu sa jaslicama/vrtićem prvih dana imaju posebno važno mesto za dete tokom procesa privikavanja.